Pazar , 2 Nisan 2023
bedelli askerlik
bedelli askerlik

Bedelli Askerlik

BEDELLİ ASKERLİK

Bu yazımızda askerlik çağına gelmiş erkeklerin merak ettiği konulardan olan bedelli askerlik konusunu işliyor olacağız.

Ülkemizde 20 yaşından gün alan her erkek Türk vatandaşı için askerlik görevi süreci başlar. Asker ihtiyacına veya kişinin eğitim, öğrenci olup olmama durumuna göre değişir. Askerlik yapacağı dönem açıklamasını E-devlet üzerinden görür. 20’li yaşlardan itibaren her erkeğin kafasında askerlik görevini ne zaman ve nasıl yapacağı ile ilgili soru oluşur. 2019 yılında yürürlüğe giren 7179 sayılı kanun ile ülkemizde askerlik erbaş ve erler için 6 ay, yedek subay ve yedek astsubaylar için ise 12 ay olarak belirlenmiştir. Bunlara ek olarak belirlenen 28 günlük bedelli askerlik süresi ile askerlik görevini yapmak mümkündür. 2021 yılı Temmuz ayında belirlenen güncel rakam: 28 gün bedelli askerlik yapmak isteyen kişiler için 43.151,28 TL’lik bedel ödenmelidir. Bedelli askerlik ücreti memur maaş katsayına göre yılda iki kez değişir.

BEDELLİ ASKERLİKTEN KİMLER FAYDALANIR ?

20 yaşından gün almış her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bu haktan faydalanır. Eğitim hayatını tamamlamış veya çalışma hayatına başlamış ancak kariyer planlamasının 6 ay veya 12 aylık askerlik süresi ile kesintiye uğramasını istemeyen kişiler. Bu bedeli ödeyerek bu haktan kontenjan dahilinde faydalanır. Bu bedeli ödeyen her kişi bundan faydalanamaz. Yıllık belirlenen bir kontenjan var. Bu kontenjan içindeyseniz faydalanabilirsiniz. Eğer başvuru sayısı kontenjan sayısından fazlaysa; adaylar kura ile seçilir. Bedelli askerlikten faydalanmak isteyen kişi sayısı ilgili kanunun çıktığı 2019 yılından itibaren her dönemde artarak devam etmektedir.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ NE KADAR ?

Siz de şayet bir kamu veya özel kurumda çalışıyorsanız, iş hayatınızın uzun süreli kesintiye uğramasını istemiyorsanız veya evlilik, iş kurma gibi planlarınız varsa herhangi bir yaş sınırı olmaksızın bedelli askerlik hakkından faydalanmak için ilgili bedeli (2021 yılı Temmuz ayı rakamı 43.151,28 TL) ödemek için finansal hazırlıklarınızı yapıp başvuruda bulunabilirsiniz. Yıl içinde belirlenen celp ve sevk dönemlerinden bir tanesinde askerlik yaparsınız.

BEDELLİ ASKERLİK KAÇ GÜN ?

28 gün sürenin sonunda bedelli askerlik görevi tamamlanır ve tezkere alınır. Yani vatani görev tamamlamış olur. Bağlı olduğunuz askerlik şubesine başvuruda bulunup en güncel ve detaylı bilgiyi alabilirsiniz. 28 gün gibi kısa bir sürede olsa mutlaka sonraki yıllarda anlatacağınız askerlik anılarınız olacak. Ayrıca ülkemizin farklı şehirlerinden gelmiş pek çok asker arkadaşınız olacak. Hatta aileniz, sevenleriniz sizi en büyük asker bizim asker diye yolcu edecek.

Mobil Dost

Kontrol Ediniz

karmik ilişkide olduğunuzu gösteren işaretler

Karmik İlişkide Olduğunuzu Gösteren 11 İşaret

Karmik ilişkide olduğunuzu gösteren 11 işaret ; Duygusal kıvılcımlar tatlı gelir fakat çok hızlı sönerler… …

Benching ilişki nasıl olur

Yeni bir ilişki türü: Benching Nedir?

Benching bir ilişkide olduğunuzu gösteren 15 belirti Yeni bir ilişki türü: Benching Nedir? Modern kent …

swinger eş değiştirme nedir

Swinger (Partner Değiştirme)

Swinger = Eş Değiştirme Swinger(partner değiştirme);kesinlikle alışılmadık bir cinsellik kültürü olarak tanımlayabileceğimiz swinger, bazı ülkelerde …

bağlanma korkusu

Bağlanma Korkusu

Bağlanma Korkusundan Korkmak Bağlanma korkusu; modern kent hayatının bir yansıması olan  bağlanma korkusu eskiden tam …